"Hi-Fi svět" federmann.cz

Fórum převážně vážně nejen o Hi-Fi, zesilovačích a počítačích.
Právě je úte 26. zář 2017 20:01:04

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Zesilovače Sroll vs. HQQF
Nový příspěvekNapsal: ned 03. čer 2012 16:58:35 
Administrátor

Zesilovače Sroll vs. HQQF

Hi-Fi zvuk vs. líbivost zvuku

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Zesilovače Sroll vs. HQQF
Nový příspěvekNapsal: pon 25. čer 2012 11:09:25 
Začátečník

Pan Šroll používá údajně výkonové průmyslové tranzistory, které mají velký čip.

Odpovědět s citací  
Nový příspěvekNapsal: pon 25. čer 2012 11:15:09 
Začátečník

K tomu počtu tranzistorů, údajně 97 na jeden kanál?
Podle pana Šrolla je "aktivních" tranzistorů, tj. těch, které jsou přímo v signálové cestě, minimum a většina tranzistorů jsou tranzistory "pomocné", které nastavují pracovní body právě těch tranzistorů "aktivních".

Odpovědět s citací  
Nový příspěvekNapsal: pon 25. čer 2012 11:16:17 
Začátečník

K tomu zkreslení.
I mně se zdá zkreslení, tak jak ho uvádí pan Šroll, relativně velké?

Odpovědět s citací  
Nový příspěvekNapsal: stř 22. čer 2016 13:42:16 
Administrátor

Sroll Lysic má vážou konstrukční chybu. Jde o tepelnou stabilizaci obvodů koncových stupňů. Šrol zalil konce do teplovodiveho epoxidu, který měl rozvádět teplo rovnoměrně v hliníkovém bloku, ve kterém jsou konce umístěny . Nicméně časem se epoxy smršťuje a sebou strhává součástky ze spoje . Krom toho že Šrol o tomto neduhu ví, slibuje už minimálně rok opravu. Hovořím z vlastni zkušenosti, kdy mi Lyric doma leží a čeká na upgrade... Tyto konce mi odešly 3 ks. Kdysi jsem s nim spolupracoval a tudíž Lyric velmi dobře znám. Koupil jsem od něj náhradní nové konce po kolapsu původního konce. Ty nové, které jsem koupil za nemalou částku byly už od počátku vadné. Více než rok čekám na náhradu a poslouchám jen výmluvy a sliby... jak je u něj zvykem... Tento problém budou mít časem všechny... jde jen o to jak dobře byly součástky zapájeny a o kolik se časem epoxy smrštil a ještě smrští. .. Ten zes hraje opravdu dobře...Vada se projeví časem po zahřátí, kdy se posune pracovní bod a elektronická kompenzace vyrovnává změnu po zahřátí. Nicméně toleranční mez, kdy obvod dotahuje změny je příliš málá a zesilovač se dostane mimo pracovní oblast. Začne výrazně zkreslovat a na výstupu se počne objevovat DC napětí. Pak ochranné obvody odepnou výstup... Snad to bedny nepoškodí, ale kdo ví k jakému kolapsu může časem nepředvídatelně dojít. Nechci nikomu ublížit, ale peníze za tuto koupi představují riziko ztráty vysoké částky a pak měsíce čekání na opravu (spíše se nedočká ). Pokud se dočkáme upgrade a budou vyměněny konce, je na co se těšit. ..
Pavel

Když jsme Lyricy rešili, měla být plánováná životnost 30 a více let... k otázce záruky - muj zes neměl záruku. .. byl z ověřovací série.. taky v tom problém není. ale konce, které jsem zakoupil jako náhradní a nové byly v prdeli hned po koupi... Nicméně veř, že zadarmo to nebylo... ale tady spíš jde o to, že se to pravděpodobně stane časem u většiny. .. Ten můj odešel asi po dvou letech. A tam už byly konce, které osobě testoval Láb... tedy seriove. Náhradní koupené byly ze stejné série. .. ani jsem je nenamontoval, poslal Š... na přeměření a on mi sdělil, že už jsou v nebi... chtěl jsem snizit kliďáky protože se zes hřál velmi a skříň jej neuchladila. A měřící přípravky mel pouze L. .. tady jde jen o to, pokud Lyric chcete, musíte chtít nové konce...které prý už jsou připravené - je mi již dlouho říkáno ( mnoho měsíců ). Už nespolupracujeme tak přístup k pravdivym informacím už nemám. .. RYTHM mám také a prodám jej... brzy... Ten se nehřeje a hraje výborně. ..

Odpovědět s citací  
Nový příspěvekNapsal: pát 24. čer 2016 18:34:18 
Administrátor

Nějak se nám to rozjelo

Citace:
Citace:
PMA napísal:
Souhlasím s Karlem a myslím si, že ta úzkostlivá snaha a stihomam vytvořit pajc-proof řešení se Luďkovi vymstila.

No spekulovat o tom muzeme, ale vime houbelec.

Technicka fakta nejsou a Sroll vzdy co se technickyho reseni tyka mlzil a vedl ty svoje hifikosmicke prodejni plky.

Nikdo nikdy ten zesilovac "technicky" nevidel, byla kolem toho jenom PR mlhovina kterou sirili kdejaci pitomci jako Sycak a Machalik a pohrichu i ty Macuro jsi tady vytvarel tohleto kosmicky nejasno kolem technologii Srolla.

Nebudu hledat ty Macurovy politicky korektni avsak technicky nepodlozene plkance jak je Ludek inovativni genius vynalezce, atd..

Šrol to čte. to si pište - už mi volal, ale nedovolal... Ale neví co napsat... A ještě - kubrt sem z čistajasna přišel... Pánové, ten zes na obrázku, jsem částečně dával dohromady já... skříň, lak, potisk, vnitřní konstrukční bižuterie, mnoho invence a mnoho zklamání z vynálezce... a všech asi 5-7ks! co se kdy prodali. Z toho cca 4ks jsem kompletně skládal... Tak proto jsem zde, protože nechci, aby někdo naletěl tak, jako já! A toto fórum je snad veřejné. Nebo jsem si dovolil hodně, vejít do dveří, které jsou jen pro vyvolené? S názorem, který se jaksi "nehodí". Jsem slušný chlap a vy jste mne tu už častovali výrazy jako pitomec atd... Ještě - žádný Lyric po hodině hraní nebyl vlažný, byl řádně teplý - cca 40st i více. Tak i můj než se po... A navíc - skříň výkon zesilovače nad 100w už neuchladila. Měl jsem vespod větrák k noťasu. Osobně se divím, že prodejce takto inzeruje, protože vím, že má osobní zkušenost, že? Ne každý. kdo není vidět, málo ví... Sakra tak si ho kupte, ale modlete se, aby při jednom nahodilém zahřátí (protože tahle skladba vás rozrajcuje k volume doprava a máte chuť to osolit) neserval epoxy jeden z důležitých obvodů a nejeblo vám v basáku tak jako mi. Málem mi Eton vyletěl oknem. já jen varuji... Vím proč. Pozdě bycha honiti

Odpovědět s citací  
Nový příspěvekNapsal: pát 24. čer 2016 18:43:35 
Administrátor

Pár technický detailů?

Citace:
Děkuji za uznání. Konečně někdo normální. Pravdou je že vzhled jsem nedělal, Já jen dělal technické výkresy a předlohy pro CNC frézky. A pak samotnou výrobu. To chlazen,í jak ho nazýváte heet pipe je obyčejný chladírenský systém kdy se využívá v uzavřeném chladícím okruhu teplotní spád média - nějaký těkavý plyn, který kondenzuje vzdy na chladnější části svého okruhu a naopak odpařuje se na teplejší části. Tim je dáno, že teplo je rovnoměrně rozneseno tam, kde je okruh ve styku se skříní. .. tzn. V tomto případe zhruba v jedné čtvrtině průměru obvodu skříně v horní části. Konce visely pod okruhem a zahřívály jej zespodu, z hora pak byla na okruhu skříň a ta díky tomu ze byla chladnější vytvářela kondenzát.... a co kondenzuje, to chladne... Jednoduše sletovaný čtverec z měděných trubiček naplněný něco jako freonem.. . Snad jsem to vysvetlil. Ale jak říkám, nic světoborného, ale chápu že se tento název dá dobře zpeněžit. Heet pipe - krasne synonymum pro takovou blbost... nebylo to špatně vymyšleno, ale i přes to ten zes skříň neuchladila.
No slíbil jsem ze už psát nebudu... jen pokud se někdo staví do role High-end celebrity za high-end ceny a v pozadí dela lumpárny mne nutí reagovat. A tomu falešnému kamarádství nerozumím. Pokud někdo s L spolupracoval 15 let, tak ví o čem tu píšu. Děkuji za názory a děkuji i jizlivým za ukázku malosti. Těším se že se L vyjádří. Říkal jsi mi L. že máš svědomí .. p.s. jeden z postižených se tady už ozval... Krom mne... a ví...

V textu článku jsem napsal:

Citace:
Zapojení a topologie Sroll

Zde si musíme vystačit více méně s dohady, neboť schéma jako takové není k dispozici a samotný popis zesilovače moc neprozrazuje, soustřeďme se tedy alespoň na některé detaily, které prozrazeny byly a srovnejme je s milníky topologii.

V závěru článku jsem napsal:

Citace:
Zesilovač Sroll snad je jen trochu dražším, ale jistě vynikajícím strojem, na škodu věci dokumentaci či obvodové zapojení postrádáme. Marketingový tah s 32bit D/A převodníkem je poněkud velký přešlap, zřejmě šlo pouze o 32bit zpracovávání dvou 16bit informací současně a ne o 32bit D/A převodník. Dále je spíše na škodu věrnosti zvuku, jakkoliv digitálně analogovy signál zpracovávat a opět se vracet, je třeba zůstat pouze u analogového zpracování.

V popisu můžeme nalézt, zřejmě ještě jeden marketingový pokus "otevřená třída AB, 1 pár velmi silných tranzistorů s čipem 13x16mm (obvyklé tranzistory mají 20x menší plochu čipu)". Dost dobře si neumím představit technický význam slov "1 pár velmi silných tranzistorů" a velikost čipu jednoho tranzistoru 13x16mm je rovněž poněkud zajímavá, o odvodu tepelného výkonu 20kW ani nemluvě.

Zarážející je, že takových základních věcí si nedokázali za několik let všimnout odborníci na webech jako hifi-voice, hifinazory, HighEnd Forum, SupeForum, ale ani na HifiSlovanetu a dalších.

Někdejší dohady dnes vyplouvají pomalu ale jistě na povrch.

Odpovědět s citací  
Nový příspěvekNapsal: ned 26. čer 2016 14:17:36 
Administrátor

Na mnohé se dá nalézt odpověď zde:
Údaje z veřejné části Živnostenského rejstříku :
Citace:
Přerušení provozování živnosti oznámené podnikatelem: od 27.11.2012 do 31.12.2020

Zřejmě důvod nevyřizování reklamací a mnohého dalšího.

Dále: Sroll s.r.o., C 23043 vedená u Krajského soudu v Hradci Králové

Odpovědět s citací  
Nový příspěvekNapsal: pát 01. črc 2016 8:48:46 
Administrátor

Sám Šroll na slovanetu Št jún 30, 2016 12:37:36 píše:
Já už jsem v té době pracoval na vývoji nových výkonných modulů pro starý Lyric, aby původní zákazníci nebyli smutní, že mé novější zesilovače hrají o hodně lépe. Šlo o novější a mnohem výkonnější moduly

Následně Šroll na slovanetu Št jún 30, 2016 12:41:20 píše:
Pokud jde o Kubrtovy informace o konstrukčních vadách zesilovačů Lyric, jsou nepodložené. Kubrt pouze zajišťoval výrobu poslední série skříní a hliníkových krabiček na moduly. O vlastní technice zesilovače nebyl z mé strany nikdy dostatečně informován, jen byl u mě několikrát na krátké montážní brigádě. K tomuto tématu se ještě vyjádřím v příslušném vláknu.

Konstrukční vady nebyly, ale všechny koncové moduly se musely nahradit novými mnohem výkonnějšími, přitom se technické parametry nikterak nezměnily, nějak to nedává či postrádá smysl.

Odpovědět s citací  
Nový příspěvekNapsal: sob 02. črc 2016 21:30:19 
Administrátor

Šroll na svých stránkách píše:
Naše výzkumy ukazují že, měřením lze jen zkontrolovat zda jsou technické parametry takové, aby vytvářely předpoklad věrného zvuku. Nelze však změřit, zda zesilovač skutečně hraje čistě. Proto pro zjednodušení uvádím měření celého zesilovače najednou. Měřící signál do vstupu D/A převodníku je SPDIF 16 bitů se vzorkováním 192kHz. Z výstupu do měřící karty juli@ je signál přiveden přes dělič 21:1 (200/10 Ohm). Uvádím několik měření, které ukazují na naprostou stabilitu linearity, která nereaguje na zátěž ani frekvenci.

Obrázek

Z měření je však patrný obrovský prales intermodulačních produktů, takový zvuk musí být plný a barevný, avšak naprosto nepodobný originálu.

Když se podívám na obdobné měření HQQF, tak je patrné, že je intermodulačních produktů naprosto prosto, jen připomenu, že intermodulační produkty jsou důsledkem nelinearity zesilovače, z výsledků měření je zcela jasno, jak to stou linearitou je.

Obrázek

Odpovědět s citací  
Nový příspěvekNapsal: pon 04. črc 2016 11:42:58 
Administrátor

Přidal jsem článek Hi-Fi zvuk vs. líbivost zvuku, třeba bude někoho zajímat rozdíl mezi věrností a líbivostí, mezi odborníkem a fanklubistou. :mrgreen:

Odpovědět s citací  

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]