Mi-28

Zde je prostor pro nezařaditelné příspěvky, volné nenáboženské a nepolitické témata a zábavu.
Pravidla fóra
Patero:

1. Při registraci uváděj pravdivé kontaktní informace, web má vyšší míru zabezpečení a registraci musíš potvrdit. O dění na webu budeš dle vlastního nastavení průběžně informován na uvedený e-mail.
2. Nepoužívej více účtů. Při jakýchkoliv problémech se svým účtem se obrať e-mailem na administrátora fóra.
3. Nezakládej stejná témata, která již někdo založil.
4. Neodváděj diskuzi od tématu, piš pouze příspěvky, které chceš sdělit všem, pro ostatní příspěvky a komunikaci využij SZ (soukromé zprávy) ICQ či jiný neveřejný komunikační kanál.
5. Dodržuj pravidla Net-etikety. POMNI: co nechceš, aby bylo činěno tobě, nečiň ty jiným, kde začínají práva druhých, tvé práva končí.BANER na váš web, následující text stačí jen překopírovat a vložit:
<a href=" http://www.federmann.cz"><img src=" http://www.federmann.cz/images/stories/image437.gif" width="60" height="54" alt=" federmann.cz-Analog Audio"></a>
Uživatelský avatar
Federmann
Administrátor
Příspěvky: 2575
Registrován: pát 15. kvě 2009 11:16:10
Kontaktovat uživatele:

Mi-28

Nový příspěvek od Federmann »

Mi-28 od společnosti Mil znamenal obrat ve vývoji sovětských vrtulníků. Byl koncipován jako bitevní stroj pod označením „Hind“. Kdežto „Havoc“ stejně jako „Hokum“ podává lepší výkony než typ „Hind“, zejména ve visu a pomalém letu.

Vývoj
Dle požadavku ruských vzdušných sil začala společnost Mil na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let s vývojem těžkého protitankového bitevníku. Byl navržen tak, aby jej bylo možné letecky přepravit k místu boje, rychle sestavit a připravit k nasazení do něj. Mi-28 poprvé vzlétl v listopadu roku 1982. Při zkouškách se však ukázalo, že společnost Kamov má lepší řešení svého stroje, než Mil. Přesto se sovětské velení rozhodlo s vývojem pokračovat.

Verze
Mi-28A
Základní verze určená pro ničení tanků. U sériově vyráběných modelů je vrtulník řízen elektronicky.

Mi-28N / MMW Havoc
Verze určená pro boj ve dne i v noci a pro boj za každého počasí. První prototyp byl vyroben v srpnu 1996. Je vybaven elektronickými bojovým systémem. Nad listy hlavního rotoru je zabudována mikrovlnná anténa a přední vyhledávací infračervený systém. Po boku je umístěna televizní kamera. Díky těmto zařízením je schopen nehybně vyset za objekty pouze s vyčnívající anténou.

Mi-28D
Denní verze Mi-28N. Neobsahuje televizní kameru ani radar umístěný nad listy rotoru.

Mi-28NAe
Verze určená pro vývoz do Koreje.

Systémy
Posádku tvoří pilot a střelec. Níže umístěný střelec ovládaná řízené střely, zatímco pilot, umístěný v kabině nad ním, ovládá neřízené střely pomocí systému pro zaměřování cílů pohybem přilby.

Výzbroj
Bitevník lze vyzbrojit řízenými i neřízenými raketami typu vzduch-země, infračervenými raketami typu vzduch-vzduch (pro vlastní ochranu), protitankovými raketami, zápalnými i běžnými leteckými bombami, granátomety (23mm; 12,7mm; 7,62mm) a přídavnými kulomety.

Kanón
Kanón, převzatý z vozidla BMP-2, je upevněný ve všech osách. Úsťovou rychlostí střely, průbojností, dostřelem a dalšími vlastnostmi překonává kanón bitevníku AH-64 Apache.

Šturm a Ataka
Tyto protitankové střely jsou umístěny na závěsech v počtu 16 kusů. Střela Šturm s krátkým doletem je naváděná pomocí radiového signálu. Ataka je naváděná úzkým laserovým paprskem. Nejvyšší dolet činí 8 kilometrů. Ve vzdálenosti 3 – 6 km je pravděpodobnost zásahu okolo 96%. Bojová hlavice prorazí kompozitní i aktivní pancíř o tloušťce až jednoho decimetru.

Výstroj
Vrtulník je pancéřován a v nejdůležitějších místech je navíc opatřen titanovými pláty. Hřídelové motory jsou umístěny v pancéřových gondolách daleko od sebe, aby se co nejvíce snížila pravděpodobnost poškození obou motorů. Mi-28 je schopen letu i s jedním vyřízeným motorem. Listy hlavního rotoru mají elektrický ohřev proti namrzání.

Pro snížení infračerveného vyzařování je vrtulník vybaven clonami výfukových plynů. Plyny jsou směsovány s okolním chladným vzduchem, který je nasáván obdélníkovými otvory na bocích zadní části motorových gondol, a jsou směřovány směrem dolů. Toto pojetí bylo přijato díky předpokládanému nasazení v nízkých výškách, kde nebezpečí raket hrozí shora.

Vrtulník má výmetnici klamných cílů. Palivové nádrže jsou naplněny polyuretanovou pěnou, aby se snížilo nebezpečí výbuchu paliva. V případě zásahu nádrže se vzniklé díry a trhliny okamžitě zacelí latexem. Podvozek stroje není zatahovací. Posádka je tak schopna přežít při dopadové rychlosti do 12 m • s-1. Podvozek zkonstruován tak, aby co nejvíce pohlcoval dopadovou energii.

Odpovědět